NZCA Easter Tournament Dunedin 2015 - Results


Tournament Trophy: Shared Otago Southland 5 and Wellington 5
Friendship and Goodwill Trophy: Auckland


Sports and divisions of sports that scored points towards the Tournament Trophy

Wellington
  • Basketball - Men’s Overs
  • Indoor Netball
  • Athletics - Women's Relay
  • Athletics - Men's Relay
  • Touch Rugby - Mixed

Otago Southland

  • Badminton - Men’s Doubles
  • Badminton - Mixed Doubles
  • Golf - Men’s Open Team
  • Tennis - Men’s Doubles
  • Tennis - Mixed Doubles

Auckland

  • Basketball - Men’s Under 17
  • Indoor Soccer
  • Touch Rugby - Men’s
  • Badminton – Women’s Doubles

Canterbury

  • Basketball - Men’s Under 21
  • Basketball - Women’s Overs

Waikato

North Otago


Winners of Unofficial Sports

Sports and divisions of sports that did not score points to count towards the Tournament Trophy

Athletics

  • Women's 800m - Jasmine Ng (Otago Southland)
  • Men's Mile - Joshua Stoddard (Otago Southland)

Badminton

  • Men's Singles - Luke Falvey (Otago Southland)
  • Women's Singles - Monica Xiong (Otago Southland)
Basketball
  • Intermediate - Auckland
  • Miniball - Auckland
  • Tiniball - Auckland
  • Women's Under 21
  • Men's Veterans - South Island
  • Mixed Veterans - Combined Otago Southland, Auckland, Wellington
Golf
  • Women's Individual - Diana Chin (Otago Southland)
  • Men's Individual - David Wong (Auckland)
Dodge Ball
  • Wellington A
Hockey
  • Waikato
Outdoor Netball
  • Wellington
Table Tennis
  • Men's - Otago Southland
  • Women's - Otago Southland

DETAILED RESULTS

Women’s 4x100m Relay
  1. Wellington
  2. Otago Southland – Davina Wong, Sara Wang, Katie Wong, Jasmine Ng
  3. Canterbury
Men’s 4x100m Relay
  1. Wellington
  2. Auckland
  3. Otago Southland – Nick On, Cameron Young, Zachary Young, Gary Gin
  4. Waikato
  5. Canterbury
Women’s 800m
(Does not count towards Tournament Trophy)
  1. Jasmine Ng - Otago Southland
  2. Rebbekah Choie - Otago Southland
Men’s Mile
(Does not count towards Tournament Trophy)
  1. Joshua Stoddard - Otago Southland
  2. Nick On - Otago Southland
  3. James Lin - Waikato
  4. Jonathan Young - Otago Southland
Tournament Trophy Points -  Athletics
  • Wellington – Men’s Relay
  • Wellington – Women’s Relay

Men's Doubles Final:
Marco Zdrenka & Derek Chiu (Canterbury) vs Luke Falvey & Matthew Foo (Otago Southland)
14-21
21-14
15-21
Winner: Luke Falvey & Matthew Foo (Otago Southland)

Women's Doubles Final:
Jasmine Yeo & Sangya Zhou (Auckland) vs Winnie Ou & Monica Xiong (Otago Southland)
21-18
21-14
Winner: Jasmine Yeo & Sangya Zhou (Auckland)

Mixed Doubles Final:
Monica Xiong & Leo Yang (Otago Southland) vs Chanmony Khieng & Luke Falvey (Otago Southland)
21-8
21-23
21-18
Winner: Monica Xiong & Leo Yang (Otago Southland)

Men's Singles Final: 
(Does not count towards Tournament Trophy)
Marco Zdrenka (Canterbury) vs Luke Falvey (Otago Southland)
14-21
20-22
Winner: Luke Falvey (Otago Southland)

Women's Singles Final:
(Does not count towards Tournament Trophy)
Chanmony Khieng (Otago Southland) vs Monica Xiong (Otago Southland)
11-21
21-11
13-21
Winner: Monica Xiong (Otago Southland)

Tournament Trophy Points - Badminton
  • Otago Southland – Men’s Doubles
  • Auckland – Women’s Doubles
  • Otago Southland – Mixed Doubles


Pool
Auckland 81 - 35 Canterbury
Otago Southland 39 - 53 Wellington
Auckland 38 - 38 Wellington
Canterbury 41 - 54 Otago Southland
Canterbury 39 - 51 Wellington
Auckland 55 - 26 Otago Southland

Placing Team Won Drew PF PA PD
 1 Auckland 2 1 174 99 75
 2 Wellington 2 1 142 78 64
 3 Otago Southland 1 119 149 -30
 4 Canterbury 0 115 186 -71

Semi Finals
(1 v 4) Auckland 63 - 14 Canterbury
(2 v 3) Wellington 64 - 29 Otago Southland

Final
Auckland 75 - 54 Wellington


Pool
Auckland 62 - 47 Wellington
Canterbury 60 - 44 Otago Southland
Canterbury 43 - 53 Wellington
Auckland 57 - 50 Otago Southland
Auckland beat Canterbury by default
Otago Southland 31 - 52 Wellington

Placing Team Won PF PA PD
1 Auckland 3 119 97 22
2 Wellington 2 152 136 16
3 Canterbury 1 103 97 6
4 Otago Southland 0 125 169 -44

Semi Finals
(1 v 4) Auckland 58 - 35 Otago Southland
(2 v 3) Wellington 29 - 50 Canterbury

Final
Canterbury 90 - 48 Auckland


(Did not count towards the tournament trophy because a minimum of three contingents is required.)
Canterbury 64 - 11 Otago Southland
Canterbury 61 - 24 Otago Southland
Canterbury 56 - 26 Otago Southland


Pool
Otago Southland 34 - 30 Wellington
Auckland 32 - 39 Canterbury
Canterbury 38 - 9 Otago Southland
Auckland 19 - 41 Wellington
Auckland 35 - 39 Otago Southland
Canterbury 37 - 21 Wellington

Placing Team Won PF PA PD
1 Canterbury 3 114 62 52
2 Otago Southland 2 82 103 -21
3 Wellington 1 92 90 2
4 Auckland 0 86 119 -33

Semi Finals
(1 v 4) Canterbury 59 - 35 Auckland
(2 v 3) Otago Southland 26 - 20 Wellington

Final
Canterbury 67 - 48 Otago Southland


Pool One
Canterbury B 43 - 100 Wellington A
Canterbury B 42 - 24 Otago Southland B
Auckland 61 - 63 Wellington A
Auckland 79 - 31 Otago Southland B
Otago Southland B 28 - 72 Wellington A
Auckland 54 - 23 Canterbury B

Placing Team Won PF PA PD
1 Wellington A 3 235 132 103
2 Auckland 2 194 107 87
3 Canterbury B 1 108 178 -70
4 Otago Southland B 0 73 193 -120

Pool Two
Otago Southland A 57 - 21 Otago Southland C
Canterbury A 56 - 38 Wellington B
Canterbury A 73 - 29 Otago Southland C
Otago Southland A 54 - 33 Wellington B
Canterbury A 56 - 25 Otago Southland A
Otago Southland C 26 - 36 Wellington B

Placing Team Won PF PA PD
1 Canterbury A 3 185 92 93
2 Otago Southland A 2 136 110 26
3 Wellington B 1 107 136 -29
4 Otago Southland C 0 76 166 -90

Semi Finals
(1st Pool One v 2nd Pool Two) Wellington A 48 - 42 Otago Southland A
(1st Pool Two v 2nd Pool One) Canterbury A 44 - 27 Auckland

Final
Wellington A 77 - 72 Canterbury A


(Does not count towards Tournament Trophy)

Pool
Auckland 64 - 7 Canterbury
Canterbury 29 - 27 Wellington
Auckland 57 - 10 Otago Southland
Otago Southland 38 - 31 Wellington
Auckland 73 - 7 Wellington
Canterbury 51 - 18 Otago Southland

Placing Team Won PF PA PD
1 Auckland 3 194 24 170
2 Canterbury 2 87 89 -2
3 Otago Southland 1 66 139 -73
4 Wellington 0 45 140 -95

Final
Auckland beat Canterbury


(Does not count towards Tournament Trophy)

Pool
Auckland 68 - 2 Canterbury
Auckland 56 - 4 Otago Southland
Canterbury 17 - 28 Otago Southland

Placing Team Won PF PA PD
1 Auckland 2 124 6 118
2 Otago Southland 1 32 73 -41
3 Canterbury 0 19 96 -77

Final
Auckland beat Otago Southland


(Does not count towards Tournament Trophy)

Auckland 20 - 8 Mixed
Auckland 20 - 10 Mixed

Placing  Team Won PF PA PD
Auckland 2 40 18 22
Mixed 0 18 40 -22


(Does not count towards Tournament Trophy)
North 27 - 18 South
North 28 - 29 South
North 16 - 25 South

Placing Team Won PF PA PD
1 South 2 72 71 1
2 North 1 71 72 -1

NB: Men's Veterans basketball was ratified as an "official sport" in the 2014 NZCA Conference, but unfortunately, in this tournament there were not enough players to form contingent teams and was therefore "unofficial".

(Does not count towards Tournament Trophy)
Canterbury 35 - 48 Auckland/Otago Southland/Wellington Combined


Tournament Trophy Points - Basketball
  • Auckland – Men’s Under 17
  • Canterbury – Men’s Under 21
  • Canterbury – Women’s Overs
  • Wellington – Men’s Overs

Men’s Open Team
Teams with 4 members, the best 3 scores (Stableford scoring system) of each team counting on each day.

Day 1: Otago Southland 104, North Otago 95, Auckland 93
Day 2: Otago Southland  109, Auckland 90, North Otago 80
Final result: Otago Southland 213, Auckland 183, North Otago 175

The Otago Southland team was:
Daniel Gin
Monty Wong
Gilbert Wong
David Gin

Women’s Individual
(Does not count towards Tournament Trophy)
Winner: Diana Chin (Otago Southland)

Men’s Individual
(Does not count towards Tournament Trophy)
Winner: David Wong (Auckland)

Stableford Scoring System – points awarded for each hole based on par or an adjusted fixed score
Points Strokes taken in relation to adjusted fixed score
0 2 strokes or more over, or no score recorded
1 1 stroke over
2 Same number of strokes
3 1 stroke under
4 2 strokes under
5 3 strokes under
6 4 strokes under

Tournament Trophy Points - Golf
  • Otago Southland - Teams



Pool A
Wellington A 50 - 9 Waikato B
Otago Southland B 3 - 22 Auckland A
Wellington C 10 - 24 Wellington A
Wellington C 14 - 8 Otago Southland B
Waikato B 1 - 18 Auckland A
Wellington A 30 - 5 Otago Southland B
Wellington C 32 - 5 Waikato B
Waikato B 10 - 15 Otago Southland B
Wellington A 24 - 21 Auckland A
Wellington C 6 - 28 Auckland A

Placing Team Won Drew PF PA PD
1 Wellington A 4 128 45 83
2 Auckland A 3 89 34 55
3 Wellington C 2 62 65 -3
4 Otago Southland B 1 31 76 -45
5 Waikato B 0 25 115 -90

Pool B
Canterbury 9 - 12 Otago Southland A
Waikato A 20 - 4 Auckland B
Wellington B 19 - 4 Canterbury
Waikato A 12 - 8 Otago Southland A
Wellington B 21 - 10 Auckland B
Auckland B 11 - 10 Otago Southland A
Waikato A 9 - 17 Canterbury
Wellington B 25 - 7 Otago Southland A
Wellington B 25 - 25 Waikato A
Canterbury 23 - 10 Auckland B

Placing Team Won Drew PF PA PD
1 Wellington B 3 1 90 46 44
2 Waikato A 2 1 66 54 12
3 Canterbury 2 53 50 3
4 Otago Southland A 1 37 57 -20
5 Auckland B 1 35 74 -39

Semi Finals
(1st Pool A v 2nd Pool B) Wellington A 36 - 16 Waikato A
(1st Pool B v 2nd Pool A) Wellington B 21 - 31 Auckland A

Final
Wellington A 22 - 14 Auckland A

Tournament Trophy Points - Indoor Netball

  • Wellington

Pool A
Placing Team Points
1 Auckland A 7
2 Wellington A 6
3 Waikato B 1
4 Canterbury 0

Pool B
Placing Team Points
1 Otago Southland 9
2 Auckland B 4
3 Waikato A 3
4 Wellington B 1

Semi Finals
(1st Pool A v 2nd Pool B) Auckland A beat Auckland B (score tbc)
(1st Pool B v 2nd Pool A) Otago Southland 1 - 2 Wellington A

Final
Wellington A 1 - 1 Auckland A
Auckland A won by penalty shoot out

Tournament Points - Indoor Soccer
  • Auckland

Men's Doubles
Otago Southland1 6 – 0 Wellington
Otago Southland1 6 – 0 Otago Southland2
Otago Southland1 6 – 0 Auckland
Otago Southland1 6 – 2 Otago Southland3
Wellington 6 – 1 Otago Southland2
Wellington 6 – 1 Auckland
Wellington 1 – 6 Otago Southland3
Otago Southland2 1 – 6 Auckland
Otago Southland2 0 – 6 Otago Southland3
Auckland 2 – 6 Otago Southland3

Placing Team Players W L
1 Otago Southland1 Matt Foo/Paddy Ou 4 0
2 Otago Southland3 Jason So/Nick On 3 1
3 Wellington Tim Young/Eddie Liew 2 2
4 Auckland Matt Chan/Yelong Wu 1 3
5 Otago Southland2 Sean Lau/Ryan Lau 0 4


Mixed Doubles

Pool One
Otago Southland1 6 – 0 Otago Southland2
Otago Southland1 6 – 1 Canterbury
Otago Southland2 1 – 6 Canterbury

Placing Team Players W L
1 Otago Southland1 Paddy Ou/Brittany Wong 2 0
2 Canterbury Gordon Chen/Charlotte King 1 1
3 Otago Southland2 Nick On/Carolyn Ding 0 2

Pool Two
Otago Southland3 6 – 3 Auckland
Otago Southland3 6 – 3 Otago Southland4
Auckland 3 – 6 Otago Southland4

Placing Team Players W L
1 Otago Southland3 Matt Foo/Jessie Lou 2 0
2 Otago Southland4 Jason So/Sandy So 1 1
3 Auckland Matt Chan/Helen Wong 0 2

Finals
(1st Pool One v 1st Pool Two) Otago Southland1 6 – 2 Otago Southland3
(2nd Pool One v 2nd Pool Two) Canterbury 6 – 1 Otago Southland4
(3rd Pool One v 3rd Pool Two) Otago Southland2 4 – 6 Auckland

Placing Team Players
1 Otago Southland1 Paddy Ou/Brittany Wong
2 Otago Southland3 Matt Foo/Jessie Lou
3 Canterbury Gordon Chen/Charlotte King
4 Otago Southland4 Jason So/Sandy So
5 Auckland Matt Chan/Helen Wong
6 Otago Southland2 Nick On/Carolyn Ding


Tournament Trophy Points - Tennis
  • Otago Southland - Men's Doubles
  • Otago Southland - Mixed Doubles

Pool
Waikato 7 - 10 Wellington
Otago Southland 5 - 15 Waikato
Auckland 7 - 1 Wellington
Auckland 6 - 4 Waikato
Otago Southland 1 - 11 Wellington
Otago Southland 0 - 5 Auckland

Placing Team Won PF PA PD
1 Auckland 3 18 5 13
2 Wellington 2 22 15 7
3 Waikato 1 26 21 5
4 Otago Southland 0 6 31 -15

Semi Final
(1 v 4) Auckland 12 - 3 Otago Southland
(2 v 3) Wellington 5 - 3 Waikato

Final
Auckland 6 - 5 Wellington after drop off

Pool
Otago Southland 0 - 18 Auckland1
Wellington 13 - 7 Auckland1
Waikato 10 - 8 Auckland2
Otago Southland 2 - 13 Wellington
Auckland1 6 - 4 Auckland2
Waikato 3 - 13 Wellington
Waikato 6 - 8 Auckland1
Wellington 8 - 3 Auckland2
Otago Southland 8 - 17 Waikato
Auckland2 19 - 6 Otago Southland

Placing  Team Won PF PA PD
Wellington 4 47 15 32
Auckland1 3 39 23 16
Waikato 2 36 37 -1
Auckland2 1 34 30 4
Otago Southland 0 16 67 -51

Semi Final
(1 v 4) Wellington 9 - 6 Auckland2
(2 v 3) Auckland1 7 - 4 Waikato

Final
Wellington 11 - 10 Auckland1


Tournament Trophy Points - Touch Rugby
  • Auckland - Men's
  • Wellington - Mixed


Unofficial sports are sports that do not count towards the Tournament Trophy. Generally for a sport to be eligible to become an official sport, the criteria are:
  • Must be played in three consecutive tournaments
  • In each of those tournaments must have participants from at least three contingents
  • The division of the sport played e.g. Men's Open, must be played by a team. A team consists of at least 2 players e.g. in tennis Men's Doubles is an official sport/division - the winner of men's doubles earns a point towards the tournament trophy for their contingent.
  • If a sport or a division of a sport meet the criteria above, the sport must be nominated during the Tournament Conference (of the tournament in which the sport has met the criteria) to be ratified by the NZCA to become an official sport in the following tournament.

Pool
Auckland Bubbles 6 - 0 Waikato
Wellington A 6 - 0 Waikato
Canterbury A 0 - 6 OSCA Ice
Wellington A 5 - 2 Canterbury A
Auckland Blossom 6 - 0 Auckland Bubbles
Canterbury A 6 - 0 Auckland Bubbles
Wellington A 6 - 0 Auckland Buttercup
Canterbury A 1 - 2 Waikato
Auckland Bubbles 0 - 6 Wellington A
Waikato 0 - 6 OSCA Fire
OSCA Fire 6 - 0 Canterbury A
Auckland Blossom 6 - 0 Auckland Buttercup
OSCA Fire 6 - 0 Auckland Blossom
Waikato 0 - 6 Auckland Buttercup
OSCA Ice 6 - 0 Auckland Buttercup
Auckland Blossom 0 - 6 Wellington A
OSCA Fire 6 - 0 OSCA Ice
Auckland Blossom 6 - 0 OSCA Ice
Auckland Buttercup 0 - 6 OSCA Fire
Auckland Bubbles 0 - 6 OSCA Ice

Placing Team Won PF PA PD
1 OSCA Fire 5 30 0 30
2 Wellington A 5 29 2 27
3 Auckland Blossom 3 18 12 6
4 OSCA Ice 3 18 12 6
5 Canterbury A 1 9 19 -10
6 Auckland Bubbles 1 6 24 -18
7 Auckland Buttercup 1 6 24 -18
8 Waikato 1 2 25 -23

Semi Finals
(1st v 4th) OSCA Fire 6 - 0 OSCA Ice
(2nd v 3rd) Wellington A 6 – 0 Auckland Blossom
Final
OSCA Fire 0 - 6 Wellington A


Waikato 9 – 4 NZ Invitational


Outdoor Netball is normally an official sport. However, in this tournament there were only teams from two contingents, Otago Southland and Wellington. An official sport (a sport that counts towards the Tournament Trophy) must have at least three contingents competing.

Game 1: Wellington beat Otago Southland
Game 2: Wellington 40 – 18 Otago Southland
Game 3: Not played    


Table Tennis doubles competitions are normally official. However in this tournament there were only two contingents competing in the Men's (Otago Southland and Waikato) and Women's (Otago Southland and Wellington) Doubles.

Men’s Final:
Otago Southland beat Waikato 1

Women’s Final
Otago Southland beat Wellington